בלוגרס | מגוון מאמרים וכותבים מובילי דעה בארץ

עוד מאמרים בנושא


ג'קוזי לבריאות - היתכן?

ג'קוזי הינו בריכה קטנה, המחוממת לטמפרטורה שבין 30-40 מעלות צלזיוס ובתוכה משאבות משני סוגים שונים: * משאבות מים המפעילות "פיות" או בשמם הלועזי "ג'טים – JETS" המותקנות בדופן הבריכה.  


אוכל בריא לחיים בריאים

בתקופה האחרונה החלה תאוצה בכל נושא האוכל הבריא, אנשים מודעים לעובדה שאוכל בריא עוזר לגוף להיות חזק ובריא יותר, עוזר בערנות במהלך היום ועוד. למרות שיש עליה בערנות לנושא אכילה בריא עדיין לא באה בטבעיות להרבה אנשים.


בתי אבות במרכז – בעיר או בכפר

הגיעה העת לבחור בית חדש להורים, בית בו הם יקבלו את הטיפול הצמוד שמגיע להם, טיפול אישי, רפואי ומקצועי. העת לבחירת בית אבות יכולה להיות קצת מלחיצה וקשה ולכן יש לעשות סקר שוק ולהתייעץ עם אנשים רבים ולקרוא חומר כתוב ומקצועי כמו במאמר הבא שיסקור בפניכם את האופציות העומדות לרשותכם.


אוכל עוזר לבריאות הגוף

בנושא אכילה בריאה יש ויכוח לא פשוט, מהו אוכל בריא? מה יתרונות אוכל בריא? באילו חומרי גלם ניתן להשתמש? האם יש מאכלי קינוחים בריאים? שאלות רבות נשאלות אך אין תשובה אחת חד משמעית.


מבנה הפה והשיניים

הפה, על האיברים השונים הנמצאים בו, הוא אחת המערכות החשובות בגוף האדם, זו המאפשרת לנו לאכול ולדבר (שתיים מהפעולות האהובות על המין האנושי...) הפה כולל שתי שפתיים, שתי לסתות, בלוטות רוק, לשון, שיניים, חניכיים ואת השריר החזק ביותר בגופנו – המלעס, שריר קטן יחסית המפיק מומנט גדול ועל כן עוצמתו כה רבה.


הכל על סוכרת

המאמר שלא ישאיר לכם שאלות בנושא

ראשית נקדים ונסביר מהי סוכרת? סוכרת היא מחלה שבה רמת הסוכר בדם הן מעל הנורמה, הוא נובע מחוסר היכולת של הגלוקוז להיכנס לתאים. כתוצאה מכך התאים "רעבים" לאוכל שלהם (גלוקוז). זה כמו אדם רעב מוקף שולחונות אוכל בשפע אבל הפה שלהם תפור, חתום וסגור והוא לא יכולים לאכול.

הכל על סוכרת

ישראלים רבים מאמינים שיש להם סוכרת אך רק שליש מהם לא יודעים שיש להם את זה. סוכרת יכולה לגרום לסיבוכים בריאותיים חמורים כולל מחלות לב, עיוורון, אי ספיקת כליות וקטיעות גפיים תחתונות. סוכרת היא הגורם השישי במקרה המוות בארה"ב. ורוב חולי הסוכרת מפתחים מחלות לב, למעשה רק למי שיש סוכרת נושא את אותו הסיכון לחלות במחלות לב בדיוק כמו מישהו שכבר עבר אירוע כזה. לכן חשוב מאוד עבור חולים שסובלים מסוכרת שיהיה רופא שיעקוב ויטפל מקרוב ברמות הכולסטרול ולחץ הדם. בנוסף כל שימוש במוצרי טבק מכפיל את הסיכונים ויש להפסיק בהקדם.

האם קיימים סוגים שונים של סוכרת?

אין ספק, אבל תכונות הבסיס של המחלה הן אותו דבר. בכל צורה של סוכרת יש איזה סיבה בסיסית למה הגוף שלך לא מסוגל לנצל את הגלוקוז (סוכר) ולהמיר אותו לאנרגיה וזה גורם לרמות הגלוקוז בדם לעלות הרבה מעל לנורמה. ישנם שלושה אזורים שחשוב להבין בסוכרת. ראשית התאים בגוף שישתמשו בגלוקוז כה חשובים להסיר את הסוכר מהדם ולהספיג אותם בתאים כדלק שמניע את הגוף. שנית, האינסולין אשר מיוצר על ידי הלבלב (איבר ליד הקיבה) חשוב כדי לאפשר את כניסתו של הסוכר לתאים (המפתח כדי להכנס) ושלישית, הגלוקוז שמתפרק מהמזון או משרירי הגוף והכבד בצורת איחסון של גלוקוז נקרא גליקוגן. למעשה כדי להבין טוב יותר חישבו על מחלת הסוכרת כמו ברכב כאשר הדלק סגור במיכל.

אם אתם מבינים כיצד זה עובד במכונית אז ללא ספק אתם תבינו כיצד מחלת הסוכרת עובדת. כל התאים בגוף שלכם הם כמו מיכל דלק בודד, האינסולין הוא המפתח לאותו מיכל הדלק וגלוקוז הוא למעשה הדלק עבור המכונית. בצורה ראשונה של סוכרת הגוף מפסיק לייצר אינסולין (מפתח) כך שלא תוכלו לקבל גלוקוז (דלק) לתאי הגוף שלכם. בצורות אחרות של מחלת הסכרת הגוף מייצר אינסולין (מפתח) אבל לא מספיק כפי שהגוף דורש, לכן רק מעט תאים יוכלו להיסגר ולהיפתח כדי להכניס את הגלוקוז (דלק) פנימה. דבר נוסף שקורה הוא שחלק מהמנעולים על התאים הופכים ל"חלודים" ולא עובדים כראוי. כך שגם אם יש לכם אינסולין (מפתח) התאים לא יוכלו להיפתח, זה נקרא התנגדות לאינסולין. אם התאים לא יפתחו לא תוכלו לקבל גלוקוז (דלק) בתוך התא לאנרגיה, התוצאה של כל זה היא עודפי גלוקוז בדם.

סוגים של סוכרת

סוכרת מסוג 1 – מאובחן בד"כ אצל ילדים ומבוגרים צעירים ורק כ 5-10% מחולי הסוכרת. בסוכרת מהסוג 1 הלבלב לא מייצר אינסולין (מפתחות) בכלל.

סוכרת מסוג 2 – הסוג הנפוץ ביותר של מחלת הסוכרת המהווה 90-95% מכל המקרים של הסכרת. בסוג זה גם הגוף לא מייצר די אינסולין (מפתחות) או שהתאים בגוף מתעלמים מהאינסולין (המנעול חלוד ולא עובד) ולכן הם לא יכולים לנצל את הגלוקוז כפי שהם אמורים. כאשר התאים מתעלמים מהאינסולין כפי שצויין לעיל פעולה המכונה התנגדות לאינסולין.

סוגים אחרים של סכרת המהווים רק עבור מספר קטן של מקרים כולל סכרת הריונית שהיא סוג של בכרת שרק נשים מקבלות בתקופת ההריון. אם היא לא תטופל בזמן זה עלול להזיג לאמא ולתינוק ובד"כ זה נעלם לאחר סיום תקופת ההריון. סוגים אחרים של מחלת הסכרת נובעת מתסמונות גנטיות ספציפיות, ניתוחים, תרופות, תת תזונה, זיהומים ומחלות אחרות בסדר גודל של כ 1-2% מכל מקרי הסכרת.

איך לוקים בסכרת?

ישנם גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי שלכם לפתח סכרת, גורמי סיכון לסכרת מסוג 2 כוללים: גיל מבוגר, השמנה, היסטוריה משפחתית של סוכרת, היסטוריה קודמת של סוכרת הריונית, רגישות לגלוקוז פגום, חוסר פעילות גופנית וגזע (מוצא אתני). גורמי סיכון נמוכים ללקות בסכרת סוג 1 בהשוואה לסוג 2 אוטואימוניות, גורמים גנטיים וסביבתיים המעורבים בפיתוח סוג זה של סכרת.

מה הם התסמינים של הסכרת?

אנשים אשר חושדים כי אולי יש להם סכרת חייבים לבקר בהקדם אצל רופא המשפחה לאבחון, אולי אין להם כלום או שיש להם אחד או כמה מהתופעות הבאות: השתנה תכופה, תחושת צמא מוגברת, ירידה לא מוסברת במשקל הגוף, רעב קיצוני, שינויי ראייה פתאומיים, דקירות או חוסר תחושה בידיים או ברגליים, הרגשת עייפות רוב הזמן, עור יבש מאוד, פצעים שמתרפאים באיטיות, יותר זיהומים מבד"כ, בחילות, הקאות או כאבי קיבה העלולים ללוות כמה מתסמינים אלו בהתפרצות פתאומית של סכרת מסוג 1.

גלוקוז הוא סוכר לא? אז מה שאני צריך לעשות הוא בסה"כ להימנע ממתוקים נכון?! סכרת

זה לא כזה פשוט, האמת היא שרוב האוכל והפחמימות שאתם אוכלים מתפרקים למבנה גלוקוז הבסיסי ביותר. המזון מגיע לקיבה, החומצה מתחילה לפרק את האוכל באופן מיידי. חלבונים מתפרקים לחומצות אמינו והפחמימות לגלוקוז. ברגע שמערכת העיכול מפרקת את המזון שאכלתם למשהו שהגוף יכול לנצלו לאנרגיה, מחזור הדם מרים אותו ונושא אותם אל התאים שלכם לאנרגיה. באנשים בריאים הדם מרים את הגלוקוז שנספק במערכת העיכול ושולח אותו ללבלב (איבר ליד הקיבה) כדי ליצור ולשחרר אינסולין. זיכרו כי בסכרת סוג 2 הגוף אינו מייצר די אינסולין (מפתחות) או שחלק מתאי הגוף מתעלמים מהאינסולין כי הוא כבר שם. (המנעולים חלודים ולא יעבדו) בשני המצבים, התאים שלכם לא מקבלים את הגלוקוז הדרוש להם לאנרגיה והם רעבים בעוד שכל הגלוקוז הנוסף פשוט צף במחזור הדם ולא ניתן לשימוש יעיל.

החלק הגרוע ביותר הוא כאשר כל יתרת הגלוקוז הצפה בדם גורם נזק לכלי הדם והאיברים ואותו נזק רק מגביר את הסיכוי שלכם ללקות במחלות לב. לכן חשוב מאוד לשמור על רמות הגלוקוז בדם קרוב לנורמל ככל שניתן. כאשר רמות הגלוקוז ממש גבוהות, הגלוקוז מתחיל לדלוף מהשתן.

ובכל זאת, כיצד מטפלים בסכרת?

ישנם מספר דברים שצריך לעשות כדי לשלוט בסכרת. לסכרת מסוג 1: אכילה בריאה, פעילות גופנית וזריקות אינסולין הם הטיפולים הבסיסיים. כמות האינסולין שנלקחת חייבת להיות מאוזנת עם צריכת מזון ופעילות יומיומית, בחולים עם סכרת מסוג 1 חייבים להיות במעקב אחר רמות הגלוקוז בדם באופן הדוק באמצעות בדיק תכופה של רמת סוכר בדם.

לסכרת מסוג 2: אכילה בריאה, פעילות גופנית ובדיקת רמת הסוכר בדם הם הטיפולים הבסיסיים. בנוסף אנשים רבים עם סכרת מסוג 2 נדרשים לטיפול תרופתי דרך הפה ואינסולין או שניהם כדי לשלוט ברמות הסוכר בדם שלהם. חלק מהתרופות דרך הפה עובדים על גירוי הלבלב לייצר יותר אינסולין (מפתחות), תרופות אוראליות אחרות עובדות על להפוך ולהשמיש את אותם "מנעולים חלודים" להתחיל לעבוד שוב. במובן מסויים זה ממש כמו תרסיס השמן – WD-40 הידוע בפעולותו המצויינת לשימון ושיחרור רק שזה פועל בתוך הגוף על התאים. טיפול בסכרת

זה מתקן ומשחרר את התאים כך שהאינסולין (מפתח) יוכל לפתוח את התא על מנת לאפשר לגלוקוז (דלק) להכנס פנימה. ברגע שהגלוקוז (דלק) נכנס לתאים רמות הסוכר בדם שלכם יירד חזרה למצב נורמלי.

כיצד אדע שאני שומר על רמת סוכר בדם תקינה?

ביצוע בדיקות דם תכופתיות משמשות לניטור רמת הסוכר בדם, רוב חולי הסכרת צריכים להיות עם ערכת ניטור שכזו בבית. ישנם רופאים שאומרים למטופלים שלהם לבצע בדיקות תכופתיות של 6 פעמים ביום אם כי זה בהחלט צעד קיצוני. ככל שיהיה לכם מידע על רמות הסוכר בדם שלכם כך יהיה קל יותר לשלוט בו. אנשים עם סוכרת חייבים לקחת אחריות על טיפול יומיומי ולשמור על רמות גלוקוז בדם מלעלות או ליצנוח יותר מדי.

כאשר רמת הסוכר בדם גבוהה מדי רופא המשפחה שלך יתייחס לזה כאל היפרגליקמיה. כאשר רמת הסוכר היא כה גבוהה ייתכן כי לא תחווה תסמינים כלשהם אך רמות גבוהות של גלוקוז בדם יגרום לנזק לכלי הדם והאיברים. לכן חשוב כי הגוף ינצל את כל רמות הסוכר כראוי ויוציא את זה ממחזור הדם שלכם.

כאשר רמת הסוכר בדם שלכם נמוכה מדי, הרופא יתייחס אל זה כאל היפוגליקמיה. רמות סוכר נמוכה בדם יכול להיות מסוכן מאוד וחולים שנטלו תרופות לטיפול בסכרת צריכים לצפות לסיפטומים של רמת סוכר נמוכה בדם. כמוכן חשוב מאוד לנטר על הצג את רמות הסוכר בדם באופן קבוע כדי למנוע רמת סוכר נמוכה או גבוהה בדם. זה חיוני ביותר לשמור על רמת סוכר קרובה לנורמאל ככל האפשר ובכל עת.

מה יקרה אם לא אשמור על איזון ברמת הסוכר בדם?

הסיבוכים של הסכרת יכולים להיות הרסניים, שני צורות של סכרת בסופו של דבר יובילו לרמות סוכר גבוהות בדם מצב הנקרא היפרגליקמיה. הנזק שיכול להגרם לגוף הוא נרחב וכולל:

* נזק לרשתית (רטינופתיה סוכרתית) סיבה לעיוורון.

* לתשומת אנשים בעלי לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול גבוהות וטריגליצרידים, אלה לבד ויחדיו עם היפרגליקמיה מגבירים את הסיכון למחלת לב, כליות וסיבוכי כלי דם אחרים.

* נזק לעצבים במערכת העצבים האוטונומית עלול לגרום לשיתוק של הקיבה שלשול כרוני ואי יכולת לשלוט בקצב פעימות הלב ובלחץ דם בעת שינויי תנוחה.

* נזק לכליות מסכרת (נפרופתיה סוכרתית) היא סיבה המובילה לאי ספיקת כליות.

* נזק לעצבים מסוכרת (נוירופתיה סוכרתית) היא סיבה המובילה לחוסר תחושה נורמאלית בכף הרגל שעלולה לגרום לפצעים וכאבים ולעיתים קרובות לקטיעת רגל.

* סכרת מאיצה טרשת עורקים או "התקשות העורקים" והיווצרות שומן בתוך העורקים מה שעלול להוביל לחסימת או קרישי דם העשוי להוביל להתקפי לב, שבץ מוחי וירידה בזרימת הדם לידיים ורגליים (מחלת כלי דם היקפית).

* היפוגליקמיה או רמת סוכר נמוכה בדם מתרחשת מעת לעת ברוב האנשים בעלי סכרת, זה תוצאה של לקיחת יותר מדי תרופות לסכרת או אינסולין, החסרת ארוחה, עשיית יתר פעילות גופנית מהרגיל, שתיית אלכוהול יתר על המידה או לקיחת תרופות מסוימות למצבים שונים. זה חיוני מאוד להכיר היפוגליקמיה ולהיות מוכנים לטפל בו בכל עת, כאב ראש, סחרחורת, אי ריכוז, רעידות בידיים והזעה הם תסמינים שכיחים של היפוגליקמיה. אתם עלולים להתעלף או לקבל התקף אם רמת הסוכר בדם נמוכה מדי.

* חומצה סוכרתית היא מצב שבו היפרגליקמיה מבוקרת (בד"כ עקב חוסר אינסולין או מחסור יחסי של אינסולין) ולאורך זמן יוצר הצטברות של מוצרי פסולת חומצתית בדם הנקראים קטונים. רמה גבוהה של קטונים יכולה להיות מזיקה מאוד, סוג זה בד"כ קורה לאנשים עם סכרת מהסוג ה 1 שאין להם שליטה טובה בגלוקוז הדם. חומצה סוכרתית יכולה לקבל זירוז על ידי זיהום, מתח, טראומה, חוסר בתרופות כמו אינסולין או במצבי חירום רפואיים כמו שבץ והתקף לב.

* תסמונת היפראוסמולאר היפרגליקמי היא מצב חמור שבו רמת הסוכר בדם גבוהה מאוד. הגוף מנסה להיפטר מעודף סוכר בדם על ידי הטלתו והוצאתו בשתן. זה מגדיל את כמות השתן באופן משמעותי ולעתים קרובות גורם להתייבשות חמורה עד כדי כך שזה יכול לגרום לפרכוסים, תרדמת אפילו מוות! תסמונת זו מתרחשת בד"כ אצל אנשים עם סכרת סוג 2 שאינה שולטת על רמות הסוכר בדם שלהם וגורמת להתייבשות, מתח, שבץ מוחי או תרופות כמו סטרואידים. סכרת הריונית

הרופא אמר לי שאני סובל מטרום סכרת, מה זה?

טרום סכרת הוא מצב שכיח הקשור לסוכרת. אצל אנשים עם טרום סוכרת רמת הסוכר בדם גבוהה מהרגיל אך לא גבוה מספיק כדי להיחשב סוכרתי. טרום סכרת מגבירה את הסיכון לחלות בסכרת מסוג 2 וללקות במחלות לב ושבץ, טרום סכרת יכולה ל"עבור" ללא אינסולין או תרופות על ידי איבוד סכום צנוע של משקל והגברת הפעילות הגופנית. זה יכול למנוע או לפחות לעכב התחלתה של סכרת סוג 2 כאשר קשור עם מומים אחרים מסוימים זה נקרא גם סינדרום מטבולי.

מה הן רמות הגלוקוז בדם הנורמאלי? כמות הגלוקוז (סוכר) בדם משתנה יום וליל. הרמה תשתנה בהתאם למתי, כמה ומה אתם אוכלים או לא והאם התעמלתם או לא.

תגיות:
סוכרתסכרתסכרת הריוניתסכרת סוג 1סכרת סוג 2אינסוליןמד סוכרמשאבת אינסולין